W Urzędzie Miejskim Wrocławia pracowałam ponad pięć lat, w tym dwa w Departamencie Prezydenta: w Biurze Prasowym Prezydenta Rafała Dutkiewicza, a następnie w dziale e-Promocji.
Działy te zajmowały się m.in. kreowaniem dobrego wizerunku Prezydenta i Miasta Wrocławia. Tam zaczęło się prawdziwe kreowanie wizerunku osób publicznych oraz instytucji samorządowych.

Lee A. Feinstein, ambasador USA w Polsce w latach 2009-2013 i Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz

Prezydent Bronisław Komorowski, Wrocław Global Forum 2011, fot. Kinga Rękawiczna

Prezydent Bronisław Komorowski, Wrocław Global Forum 2011, fot. Kinga Rękawiczna

Dział e-Promocji zajmował się prezentacją i promocją wizerunku Wrocławia w internecie (www.wroclaw.pl) i w mediach społecznościowych (Facebook, YouTube, Twitter, Foursquare, blog Planeta Wrocław, Google+, Nasza Klasa, Instagram – część z tych kont już nie istnieje). Warto nadmienić, że  oficjalne konta miasta Wrocław na YouTube, Naszej Klasie oraz Facebooku były pierwszymi tego typu kontami w Polsce jakie powstały. Do dziś przodują w ilości odsłon i liczbie fanów.

wroclove FB

UWAGA: Po kliknięciu na większość zdjęć w tym tekście otworzy się PDF lub przeniesie na stronę www

Gdy w 2010 roku pojawiłam się w Departamencie Prezydenta, działał już pionierski w skali Polski fanpage miasta Wroclaw [Wroclove] (założony w 2009 roku). Jednym z pierwszych pytań mojego kierownika, Tadeusza Zdankiewicza, specjalisty od aplikacji mobilnych, tworzenia stron www, wszelkich algorytmów i innych internetowych, tajemniczych dla mnie spraw, było pytanie: “Ma pani konto na Facebooku?”. Na moją odpowiedź przeczącą padło stwierdzenie: “Proszę założyć, to polecenie służbowe” ;)

I tak oto zaczęła się moja przygoda z Facebookiem i mediami społecznościowymi, która trwa do dziś i – co by mi wtedy nie przeszło przez myśl – stała się moim źródłem dochodu, kreatywności i rozwoju oraz wiedzy o public relations.

Kreowanie wizerunku osób publicznych oraz instytucji samorządowych

Wracając do faktów: najpierw pracowałam w Biurze Prasowym, udzielając odpowiedzi na zapytania dziennikarzy, później pisałam artykuły dotyczące wydarzeń miejskich na stronę www.wroclaw.pl, najwięcej w dziale kultura i miejskim, choć oczywiście nie tylko. Niestety strona wroclaw.pl przeszła od tamtej pory wiele transformacji, dlatego większość moich tekstów mogę zaprezentować jedynie jako printscreeny lub pdfy, nie ma ich już w internecie. To samo tyczy się bloga Planeta Wrocław, prowadzonego przeze mnie później, w ramach pracy w dziale e-Promocji. Na szczęście zachowały się moje filmiki na kanale YouTube, świetne statystyki i nagrody dla zespołu w którym miałam ogromną przyjemność pracować.

dyplom Wroclove PR Wrocław nagrodzony za kampanię PR

raport megafoni

Praca w dziale e-Promocji Urzędu Miejskiego Wrocławia była dla mnie niezwykle aktywnym czasem, podczas którego prawdziwie uczestniczyłam w życiu miasta. Stworzyłam wtedy bardzo wiele artykułów promocyjnych, relacji z większości wrocławskich festiwali, dużo wywiadów z ludźmi kultury, zdjęć, reportaży z miasta o tematyce społecznej oraz fotogalerii i nagrań video.

Dalajlama i Rafał Dutkiewicz

dalajlama_rynek wrocław

Dalajlama we Wrocławiu, 2010, fot. Kinga Rękawiczna

Jerzy Buzek, otwarcie Domu Europy we Wrocławiu

Otwarcie Domu Europy we Wrocławiu. 1 lipca 2011 r,  fot. Kinga Rękawiczna

Polonez na Rynku we Wrocławiu

Polonez dla Fredry, Wrocław 2011. Fot. Kinga Rękawiczna

Król Szwecji i Prezydent Wrocławia, fot. Kinga Rękawiczna

Król Szwecji i Prezydent Wrocławia, fot. Kinga Rękawiczna

Benefis Profesora Bartoszewskiego

Benefis Władysława Bartoszewskiego, fot. Kinga Rękawiczna

Śląsk mistrzem Polski 2012 - kibice na wrocławskim rynku

Śląsk Wrocław mistrzem Polski 2012, fot. Kinga Rękawiczna

Jednakże jak wiadomo, zawsze i wszędzie – najważniejsi są ludzie i to oni tworzą sukces zespołu.
Beata Reder, założycielka fanpage Wroclaw [Wroclove] i “Guru Facebooka” nauczyła mnie, jak się profesjonalnie obchodzić z tym potężnym narzędziem. Tadeusz Zdankiewicz dał wolność reporterską i fotograficzną, tak niespotykaną w sztywnych strukturach samorządowych, dzięki czemu powstało dużo dobrych treści do promocji Wrocławia. Nierzadko biliśmy rekordy  popularności w mediach społecznościowych, zwłaszcza podczas relacji na żywo na Facebooku z takich wydarzeń jak otwarcie Stadionu Miejskiego we Wrocławiu czy walka Adamek – Kliczko. Z perspektywy czasu widzę, że to był “złoty czas”. Dziękuję Wam za cenną naukę dla “żółtodzioba” jakim wtedy byłam, wsparcie, które otrzymuję do dziś i życzę powodzenia, teraz każdemu z nas w innym miejscu.

DSC_4338

 

PDFy, zdjęcia, linki do artykułów które się zachowały

Pierwszy w życiu wywiad przed kamerą i to z Leszkiem Możdżerem (!) – stres ogromny i braki sprzętowe, za to ile satysfakcji! Wspaniały człowiek. Bezcenne spotkanie.

Relacje na żywo na Facebooka Wroclaw [Wroclove], informacje i recenzje koncertowe, konkursy z biletami do wygrania dla fanów Wroclove, filmiki i zdjęcia – to moje, chwaląc się, zasługi dla promocji miasta.

FB wroclaw [wroclove] 1 FB wroclaw [wroclove]

PLANETA WROCŁAW stadion miejski PLANETA WROCŁAW George Michael na otwarciu stadionu

monster jam wrocław

Uwieczniłam pierwszy przejazd przez nowo otwarty Most Rędziński.

 

Pierwsze doświadczenia z materiałami video i kamerą.

Kreowanie wizerunku osób publicznych oraz instytucji samorządowych

Minister Spraw Zagranicznych, Radosław Sikorski, Wrocław Global Foru, 2011, fot. Kinga Rękawiczna

Minister Spraw Zagranicznych, Radosław Sikorski, Wrocław Global Forum, 2011. Fot. Kinga Rękawiczna

Wrocław Global Forumm 2011

Wrocław Global Forum 2011. fot. Kinga Rękawiczna

DSC_1927

Graffiti
Swojego czasu bardzo zafascynowała mnie miejska sztuka graffiti oraz muralu. Długo próbowałam przeforsować pomysł legalnych ścian graffiti we Wrocławiu, czyli miejsc, gdzie zarówno miejscy artyści, jak i początkujący “graficiarze” mogliby swobodnie trenować swoją sztukę. Niestety nie udało mi się. Pomysł ruszył dopiero przy okazji Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

PLANETA WROCŁAW graffiti legalnie

Wrocławski artysta SKONT – tworzy wielkoformatowe obrazy we Wrocławiu i nie tylko.

skont

Projekt Filary, Zakrzów, Wrocław. Fot. Kinga Rękawiczna

skont, filip niziołek

Filip Niziołek, SKONT, fot. Kinga Rękawiczna

Filmik który zmontowałam z imprezy połączonej z malowaniem graffiti na tekturowych zwierzaczkach.

Fotografia koncertowa

O.S.T.R., Eter, Wrocław

O.S.T.R., Eter, Wrocław. Fot. Kinga Rękawiczna

Kreowanie wizerunku osób publicznych oraz instytucji samorządowych

W tamtym czasie uczestniczyłam w większości wydarzeń kulturalnych związanych z teatrem, operą, muzyką jazzową i klasyczną we Wrocławiu. Często także jako fotografka, a co za tym idzie, miałam przyjemność poznać wrocławskie środowisko związane z fotografią koncertową. Jedno nazwisko na zawsze utkwi w mojej pamięci: Lech Basel, niesamowity fotograf, wspaniały człowiek, dusza jazzu we Wrocławiu. Na zdjęciu uchwycony z drugiej strony obiektywu, podczas przerwy w motocyklowej sesji zdjęciowej (m.in. do fanpage Wroclove).

DSC_1254

Lech Basel, fot. Kinga Rękawiczna

PLANETA WROCŁAW wystawa jazzowa

PLANETA WROCŁAW Joanna Stoga wystawa

Erykah Badu, fot. Kinga Rękawiczna

Erykah Badu, fot. Kinga Rękawiczna

Nowe trendy – kreowanie wizerunku osób publicznych oraz instytucji samorządowych
W 2011 roku we Wrocławiu rodził się nowy trend. Wracały “prywatki”. Artystyczne i muzyczne spotkania w prywatnych domach.  Jedne z pierwszych organizowała Iza Duchnowska w swoim mieszkaniu we wrocławskiej dzielnicy Nadodrze. Jako, że znajduje się na ulicy Bolesława Chrobrego, otrzymało nazwę Galeria Chrrr.

PLANETA WROCŁAW wernisaż w Chrr PLANETA WROCŁAW prywatki w Chrr

Ciekawym i nowym zjawiskiem na kulturalnej scenie Wrocławia były także kabarety improwizacyjne, właściwie jeden, który później podzielił się na dwa, a do dziś istnieje już kilka takich formacji we Wrocławiu.

PLANETA WROCŁAW KWIK

Moje foto i videorelacje oraz wywiady z festiwali

PLANETA WROCŁAW Asymmetry Festival fotorelacja PLANETA WROCŁAW Eklektik Session

PLANETA WROCŁAW Industrial Festiwal1 PLANETA WROCŁAW Industrial Festiwal2

PLANETA WROCŁAW Jazz nad Odrą1

Kreowanie wizerunku osób publicznych oraz instytucji samorządowychPLANETA WROCŁAW Jazztopad1 PLANETA WROCŁAW One Love fest fotorelacja PLANETA WROCŁAW videorelacja Asymmetry

Kreowanie wizerunku osób publicznych oraz instytucji samorządowychPLANETA WROCŁAW Zbigniew Czwojda wywiad

PLANETA WROCŁAW Lutosławski Quartet1

Planking
Jako ciekawostkę i zabawny akcent na koniec chciałabym wspomnieć akcję: planking.
Inaczej “udawanie deski”. O co chodzi? To jedna z miejskich, społecznościowych akcji, którą wraz z moimi wspaniałymi wakacyjnymi praktykantami w urzędzie próbowaliśmy wdrożyć. Bezskutecznie. Dopiero teraz, po wielu latach, ludzie w Polsce wydają się bardziej otwarci na różne tego typu akcje, jak choćby niedawna z wylewaniem wiadra zimnej wody i dokumentowaniem tego filmem lub zdjęciem na portalach społecznościowych.

PLANETA WROCŁAW planking2

Podczas pracy w Urzędzie Miejskim Wrocławia powstał też cały cykl wywiadów z twórcami i artystami Opery Wrocławskiej.

Co było później? GAZETA WROCŁAWSKA

Kinga Rękawiczna

Sprawdź: OFERTA na Kreowanie wizerunku osób publicznych oraz instytucji samorządowych